Iisaku vald
Est | Eng |
tantsijad
Ajalugu

Kuni 11. sajandini olid siinsed alad hõredasti asustatud. 11.–12. sajandil tuli siia idast vadjalasi, nende iseloomulikud muistised on Jõuga kääbaskalmed (Eesti suurim vadjalaste kääbaskalme).

13. sajandist kuni 1364. aastani kuulus Iisaku Jõhvi kihelkonna alla, omaette kihelkond oli Iisaku 1654.–1744. aastatel ja alates 1867. aastast.

Iisaku nime on esmakordselt kirjalikes allikates märgitud 1426.a. Siinkandis on vanim küla Tärivere – esmamainimine 1330.a.

Muistend pajatab, et pärast laastavat sõda olnud Iisaku ümbrus inimtühi. Pääsenud ainult üks mees, kes end kogu sõja aja tühjas kaevus varjanud. Ta leidnud valge hobuse ja sõitnud sellega endale naist otsima. Sirtsu soost leidnud ta vanatüdruku, kes tema naiseks saanud. Mehe nimi olnud Iisak ning tema järgi hakatud ka kohta Iisakuks nimetama. Ümberkaudne rahvas aga olnud nende järeltulijad.

Iisaku on kauni loodusega ja rikka kultuurilooga paik, mille ajalugu ja areng on kajastatud Iisaku Muuseumis (asut. 1975.a. Iisaku koduloomuuseumina, 1998.a. Ida–Viru maakonnaamuuseum), mis asub endises ministeeriumikoolis aadressil Tartu mnt 58, Iisaku alevik (tel 339 3036).

Iisaku kogudus ( tel 339 3569 ) on asutatud 1640. aastal ja on järjepidevalt tegutsenud 1864.aastast.
Iisaku kirik (ehitati 1894.aastal) ja kalmistu on läbi aastate olnud heakorrastatud kultuuriobjektid. Riikliku kaitse all olevad neli rõngasristi on hästi säilinud (Peepude matmispaigad 17.sajandi keskelt ). Kalmistule on maetud ka R.Th. Hansen.

Iisaku vanem kultuurilugu on seotud R.Th. Hanseniga, kes siin 43 aastat ühtejärge õpilasi õpetas ja seltsielu juhtis. Tema asustatud meeskoor võttis osa 1869. aastal esimesest Eesti Üldlaulupeost Tartus. Hanseni loodud on laul “Ema süda “, mida tuntakse nii Eestis kui ka välismaal.

Iisaku valla territooriumi eripäraks on toonekurgede rohkus ja nende meelispaigaks on Apteegi mägi (17.–18.sajandi külakalmistu). Siin asub ka Alutaguse vanim püsiasustusega valge toonekure pesa. Toonekurg on ka üks Iisaku sümbol – vallas asub 12-15 asustatud pesa.
 

arrow Iisaku valla ajaleht 
 
arrow Kasulikud viited
 
arrow Avalda arvamust siit
 
arrow Hajaasustuse programm
 
arrow Pildialbum